ענף הנגרות - לא מה שחשבתם; המקצועות של פעם חווים רנסנס


ענף הנגרות – לא מה שחשבתם; המקצועות של פעם חווים רנסנס

אם בעבר נגר היה בעל מקצוע שלמד והתמחה במשך שנים בנגרייה ועסק במלאכת כפיים בענף הידוע כ"לאו טק" הרי שכניסת הטכנולוגיה לענף שידרגה אותו לעבודה בסביבה ממוחשבת ותהליך ההכשרה מתבצע במרכזי הדרכה מקצועיים או במפעלים הלוקחים על עצמם את מלאכת ההכשרה של עובדים לעתיד

לדברי מיכאל מרדכייב מאלסופ, ספקית מיכשור וטכנולוגיות מתקדמות:
"המהפיכה האמיתית בתחום היא הנגשתן של תוכנות עיצוב חדשות ומכונות תואמות מאפשרות לכל אדם החפץ בכך ל'נגר' בדיוק מירבי את פריטי הריהוט הנחוצים לו, מכסא ועד מטבח"

בארץ, להבדיל ממדינות רבות בעולם, לא קיים מערך חינוך מקצועי. מישהו החליט לבטל את מערך ההכשרה המקצועית וביצע פשע לדורות. מדובר בבעיה כלכלית ובעיה חברתית אקוטית. 80% מהמפעלים מדווחים על חוסר בכוח אדם מקצועי.

מזה מספר שנים שהשיח על הצורך במיסוד ההכשרה המקצועית בישראל עולה לכותרות אך דועך באותה המהירות שהוא עולה. בשנת 2014 היה זה שר הכלכלה דאז נפתלי בנט שראה בהכשרה המקצועית את התחום האקוטי ביותר לכלכלה הישראלית והיא הוגדרה על ידו כעדיפות עליונה בשאיפה כי אל מערך החינוך המקצועי יצטרפו צעירים מסיבות חיוביות ומתוך בחירה.

ההבנה הייתה כי המגזר העסקי מייצר מקומות עבודה והוא זקוק לעובדים מיומנים ומוכשרים מבחינה מקצועית בתחומים מסורתיים ובתחומים מתקדמים כאחד ועל אף שנטען כי הונחו היסודות לקידום מערך ההכשרה המקצועית בישראל, 5 שנים אחרי, התעשייה הישראלית עדיין סובלת ממחסור חמור במערכי הכשרה מקצועית ובעובדים מקצועיים המוכשרים באופן ממוסד.

עם התפתחות האינטרנט והמחשוב היה מי שהאמין בכך כי מקצועות בעלי המלאכה, כמו נגרות למשל, הם נחלת העבר ופחות רלוונטים בעייני הדור הצעיר. היה מי שחשב כי את המסור יחליף המחשב ואת הנגר של פעם יחליף איש ההייטק, אולם עובדה מוגמרת היא שמפעלים רבים נדרשים לעובדים מקצועיים ונתקלים בעובדת המחסור האדיר שלהם בנוף התעסוקה המקצועית. אפשרויות ההכשרה למי שרוצה להתפתח בתחום כיום כמעט ולא קיימות. מי שרוצה להיות נגר יצטרף לנגריה כשוליה או שיקח קורסים ספורדיים שניתנים פה ושם ברחבי הארץ.

לאחרונה מתרחש תהליך מעניין שבו הקמה והפיתוחים הטכנולגיים המתקדמים, מחזירים עטרה ליושנה לאותם מקצועות נכחדים. הדבר בולט בתעשיית העץ. יוזמה פרטית של מפעלים וספקיות טכנולוגיה במישורים שונים מעניקה נופך חדש לאותם מקצועות.

תעשיית העץ ועולם הנגרות נעזרים יותר ויותר במיכון ממוחשב בעבודתם היומיומית. מכונות CNC ממוחשבות, המסייעות בתהליך היצירה והעבודה, קיימות כיום כמעט בכל נגריה ובכל מפעל. אותם בעלי מפעלים השכילו להבין כי לא ניתן לוותר על עובדים שהם אנשי מקצוע ויחד עם זאת כיוון שאין כמעט אנשי מקצוע מיומנים ומוכשרים לכך בתחומים כמו הנגרות, יהיה עליהם להכשיר אותם בכוחות עצמם.

מפעלים רבים עושים זאת מתוך צורך לתת מענה לצרכיהם והם נעזרים בספקיות טכנולוגיה מובילות בעולם בכל הקשור לתוכנות עיצוב, חיתוך ועד לשלב הביצוע הסופי ולשם כך הם נעזרים באותן חברות המפתחות תוכנות אלה.

הפתרון המיידי לבעיית ההכשרה המקצועית בתחום, ניתן כיום, לאו דווקא על ידי מוסדות ממשלתיים האמורים להיות אחראים לכך אלא על ידי יזמים פרטיים שאיתרו את ההזדמנות ונותנים מענה לדרישה באמצעות מרכזי הדרכה לקהל הרחב.

את השימוש בתוכנות ניתן ללמוד במרכזי הדרכה המאפשריים לימודים על מגוון תוכנות המאפשרות את כל השלבים שבתהליך העיצובי בצורה ממוחשבת ומדויקת, התוכנות מאפשרות מתן פתרונות במגוון רחב של פרמטרים, החל משלב המדידה של המרחב, תכנון, הדמייה, דרך הפקת סרטוטים / גרמושקות / תוכניות בנין ועוד עד לשלב הביצוע הסופי.

השינוי הזה מאפשר גם לדורות ההמשך של הנגריות בארץ להישאר חלק מהעסק המשפחתי וגם מאפשר לצעירים שרוצים להיכנס לתחום הכשרה מעשית קלה שלא מחייבת למצוא בית מלאכה שיכשיר אותם לתחום. במשק קיימות חברות רבות אשר משתמשות בתוכנות והן משוועות לכוח אדם מקצועי שהוכשר לעבוד עליהן.

השימוש במכונה גם הפך את העבודה ליעילה יותר, ניתן לייצר יותר באותו זמן עבודה, נגרים שפעם היו דוחים לקוחות עקב לחץ עבודה וחוסר עמידה בזמנים, כיום יכולים לקחת הרבה יותר על עצמם ואף להספיק. בנוסף, השימוש בתוכנות מייעל את העבודה בשל הדיוק של מכונה לעומת אדם כך שנחסכים גם חומרי גלם וישנו דיוק רב בחיבור כל ארגז לארגז ודלת למגירה.

חברת דימר מייצרת ומייצאת כלי חיתוך לתעשיית העץ מאז הקמתה בשלומי כבר לפני 60 שנה על ידי בני הזוג רייכנטל. בשנת 2014 נמכרו 70% ממניות החברה לקרן פימי וכיום מחזיקה החברה במרכזי ייצור בגרמניה, שוויץ וישראל ורשת הפצה בינלאומית, והיא מציגה מוצרים חדשניים ומדויקים, הנמכרים במעל 40 מדינות באמצעות חברות־בנות ורשת מפיצים מקומיים.

לדברי סמדר טייטלר מדימר "בשנים האחרונות, חלה מהפיכה בתחום כלי החיתוך לתעשיית העץ עם חדירתן של מכונות CNC למפעלים ואף לנגריות קטנות יחסית. שימוש במכונות CNCמאפשר לרכז את מרבית העבודות בבית, לחסוך עלויות באופן משמעותי ולהציע ללקוחות רמת גימור גבוהה, איכות חסרת פשרות, תפירה לדרישות וכל זה- במחיר נגיש".

חברת ותיקה נוספת בתחום היא חברת אלסופ המייבאת לארץ מזה 30 שנה את התוכנות הרלבנטיות וכן מגוון מכונות CNC ומנגישה את התוכנות המובילות לשוק הישראלי אם זו מבחינת השפה (כל התוכנות הן בשפה העברית) ואם זה מבחינת כתיבת פונקציות מיוחדות עבור עבור השוק ועבור כל לקוח. בשל הביקוש הגדול לתוכנות והעובדה שהשוק העבודה צמא לאנשים המתמחים בתוכנות אלו הקימה החברה מרכזי הדרכה עבור התוכנות, ALPHACAM & CABINET VISION המאפשרות תוך חודשיים וחצי שליטה מלאה בתוכנות.

לדברי מיכאל מרדכייב מאלסופ: "יתרונן המשמעותי של התוכנות היא היכולות שלהן להפוך כל נגר למעצב וכל מעצב לנגר. למעלה מזאת הן יכולות גם להפוך כל אדם ללא ניסיון בתחום למקצוען אמיתי. מספיק שתדע מה שאתה רוצה לעשות וברגע שתזין לתוכנה את כל הנתונים תוכל לעצב ולייצר את כל מה שחלמת עליו".

עוד הוא מוסיף: "אלסופ מספקת שירותים לחברות הנגרות הותיקות והמובילות בארץ כמו גם לחברות רבות בתחום השילוט והדפוס אך לא רק. מוצרי החברה הם נדבך חשוב במערך הביטחון והתעופה במדינה, אנחנו עובדים עם אלביט, רפאל, משרד הביטחון, התעשייה צבאית והתעשייה אווירית, "מרום" מוצרי תעופה, CPC, "גלובוס" ועוד רבים אחרים. אנחנו גם מספקים שירות לכל המוסדות האקדמיים בארץ ובהם הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון ועוד וגם לבתי חולים רבים".

חברה נוספת בתחום היא KATZ TECH חברה משפחתית המעסיקה מהנדס מכונות, מהנדסת תוכנה ויועץ בעל תואר שני בבינה מלאכותית, כולם בני המשפחה. בני משפחת כץ הם המפתחים של תוכנת K-NEST, תוכנת אופטימיזציה, דלתות פרמטריות, חיתוכי גרונג ועיבודים שונים המותאמת לדרישות השוק הישראלי.

החברה מפיצה את התוכנות בכל רחבי העולם: ארה"ב, אנגליה, סין, ויאטנם, סרי לנקה, הודו, קניה, בחריין ואלג'יריה. גם כאן מספקים מכונות CNC בשפה העברית ומדגישים את היתרונות עבור נגריות קטנות ומפעלים גדולים. אחת הדוגמאות האהובות עליהם היא הדגמה של הכנה לייצור של ארון מתחת למדרגות, פרויקט קטן שבד"כ מהווה לנגר כאב ראש גדול. בעזרת המכונות מושלם התהליך בתוך 4 דקות כשהוא חף משגיאות מדידה, טעויות חישוב ומבוצע באופן האופטימלי והחסכוני ביותר בחומרי גלם.

חברות אלו וחברות נוספות בתחום יציגו את מיגוון החידושים במסגרת תערוכת טימבר שתתקים בתאריכים 19-21/11/19 במרכז הירידים https://timberisrael.com/

Show Buttons
Hide Buttons