נגרות לא לגברים בלבד; הכירו את האישה שפותחת צוהר לעולם הנגרות לנשים רבות בישראל – איילה ארבל מלמדת נשים לנגר

אישה העוסקת במלאכת העץ והנגרות הייתה ועודנה מחזה נדיר במחוזותינו ולמעשה בעולם כולו.
מדובר בתחום שיוחס מאז ומתמיד לגברים בשל ההיבט הפיזי שלו, כזה הדורש מאמץ גופני והפעלת כח. בעולם מתפתח ומשתנה שבו הסייגים והגבולות נפרצים כמעט בכל תחום, גם תחום הנגרות עובר שינויים והתאמות. אחת שמפרה את כל החוקים הארכאיים בתחום בישראל היא איילה ארבל, בעלת סטודיו לקורסים וסדנאות נגרות עבור נשים.

"מאז שאני זוכרת את עצמי רציתי לעסוק בתחום. היצירה בעץ, תכנון הרהיט, הביצוע והתוצאה הסופית תמיד סקרנו אותי. ועל אף שמיד עם השחרור מהשירות הצבאי, עסקתי בעיצוב בגדי ילדים, מהר מאוד הבנתי שעתידי בנגרות". והיא מוסיפה: "בתחילת הדרך, לפני למעלה מ- 20 שנה עבדתי כשכירה בסטודיו לעצוב בכפר סבא, שבו הדרכתי נשים וגברים כאחד. לימדתי אותם להחזיק כלי, לתכנן ולייצר פריט עיצוב שלם מעץ גולמי" היא אומרת: "מהר מאוד הבנתי שבנשים טמון פוטנציאל עצום לעשיה בתחום: הן בעלות גישה פרקטית. לרוב יודעות היטב מה הן רוצות מבחינת מראה, צבע, חומרים והתאמה פונקצינאלית לחלל שעבורו את מעצבות. הן מתמקדות בתכלס ולא בודקות עמה סיבובי מנוע יש לכלי שבו הן משתמשות לעבודת הנגרות עצמה" .


כשהבינה שזהו יעודה פתחה בנס ציונה סטודיו שהוא מרכז לימוד והדרכה בנגרות ביתית לנשים. בסטודיו מועברים סדנאות וקורסים רלבנטיים בנגרות. הללו עניקים להן ידע רב ושימושי, ומתנסות בטכניקות בנייה, שיפוץ, ונגרות באופן שגורם לסיפוק ומימוש עצמי ועצמאי.

לדברי איילה: "אני חיה ונושמת יצירה, מאוד מתחברת לכל מה שקשור לעשייה בידיים: מנגרת, משפצת, תופרת וצובעת. אני חושבת שזו מתנת הבורא עבורי. נולדתי יוצרת, וכבר בבית-הספר היסודי זה בא לידי מימוש בשיעורי מלאכה שם למדתי לתפור ומאז לא הפסקתי".

איילה מעידה על עצמה כי היא שמה למטרה לצרף כמה שיותר נשים לעולם העץ מתוך האמונה שיש לנשים את היכולת ליצור המון דברים יפים מעץ.

בתחילת דרכה כמדריכה סדנאות וקורסים בנגרות היה לה חלום… "רציתי ללמד נשים לקדוח, להבריג, לנסר… רציתי שעוד הרבה נשים ילמדו ליצור, לעשות. ואז גיליתי שהקורסים שלי נותנים הרבה מעבר לקידוחים , הברגות וניסורים… נשים כותבות לי שזה מעצים אותן, שהן למדו לסמוך על עצמן, תחושת מסוגלות… ובעיקר סיפוק גדול מזה שאני עשיתי בעצמי ."


בין הקורסים אותם היא מציעה בסטודיו:
קורס נגרות מתחילים: שבו היא מבקשת לגרום לתלמידה לעבוד בבית או בכל מרחב קטן אחר בעזרת כלים ביתיים ובעזרת טכניקות יחודייות שאותן אימצה לעצמה עם השנים. בסטודיו קיימים כל כלי הנגרות הביתיים שקיימים בשוק ובמסגרת הקורס עורכים היכרות עם מבחר הכלים ולומדים את הבסיס המוצק לעבודת נגרות:
• מהם סוגי העצים? הבדלים בין עצים לפלטות, תכנון מוצר ועוד
• עיצוב מוצר קטן, בעל אלמנטים בסיסיים, כמו מדף או שרפרף.
• בניית ארונית עם דלת אחת לפחות ומגירה אחת.
• בניית מדף שמדמה שולחן, כדי להבין איך מייצרים שולחן.
• איך צובעים רהיט?
• מהו פרזול בסיסי? מהן טכניקות חיבור? איך קודחים? מבריגים? מכרסמים?
• איך מעצבים צירי מטבח? ומה עם מגירות מסילות וחיבור חזיתות למגירות?הסטודיו מציע גם:
• סדנה זוגית שבה שני בני הזוג לומדים לעבוד יחד על יצירת מוצר.
• סדנת נגרות הורה וילד: "אני מאוד מתרגשת בסדנאות הורה וילד... אני אוהבת להתבונן בשיתוף הפעולה, באינטרקציה המעניינת בין ההורה לילדו"
• סדנה יומית פר מוצר שבה לומדים לייצר ארגז או יחידת מדפים, ספסל או שולחן סלוני, קונסולה, שידת לילה ועוד.

השנה, תציג איילה ארבל בתערוכת טימבר ישראל 2019 ותקיים סדנאות הדרכה בסיסיות לעריכת היכרות עם הכלים הנחוצים לעולם הנגרות.

Show Buttons
Hide Buttons